Woda, para wodna i śnieg skutecznie dewastują źle zabezpieczoną konstrukcję dachu.
By ochronić powierzchnię przed działaniami atmosferycznymi wystarczy zastosować folie, membrany dachowe lub termoizolację. Przeciwdziałają one zawilgoceniu powstałemu w wyniku skraplania się pary wodnej i powstawaniu korozji chroniąc strop w przypadku uszkodzenia pokrycia. To dlatego tak ważne jest stworzenie systemu odprowadzającego wodę i parę wodną na zewnątrz.
Niezbędne w transportowaniu pary wodnej są kanały wentylacyjne. Przez ten termin rozumiemy obszar wolnego miejsca pomiędzy pokryciem dachowym a folią, który rozpoczyna się w okapie, a swój koniec ma w kalenicy lub narożu. Zwróć szczególną uwagę na prawidłowe wykończenie tych części dachu oraz na typ użytych akcesoriów dachowych. Zwróć też uwagę aby przekrój wentylacyjny, w przypadku okapu wynosił co najmniej 0,2% powierzchni. To niezwykle ważny parametr w prawidłowej wentylacji.
Pamiętaj by powietrze zawsze mogło nieskrępowanie przepływać pod połacią dachu. Aby to umożliwić niezbędna jest podstawowa znajomość z zakresu montażu elementów dachowych. By zachować odpowiednią wentylację użyj taśmy uszczelniająco-wentylacyjnej na kalenice i naroża. Pomocne okazują się również uszczelki wentylacyjne kalenicy, które również zapobiegają przedostawaniu się pyłu śnieżnego oraz kropel wody pod powłokę pokrycia. Przy krokwiach o długości 13 – 15 m skuteczność w przewiewie powietrza zapewni spory przekrój taśm wentylacyjnych – 130 – 150 cm2.
Nie ulega wątpliwości, że warunki atmosferyczne weryfikują sprawność systemów termoizolacyjnych. Konsekwencje błędów popełnionych na tym polu ponoszą inwestorzy lub wykonawcy projektu. Pomyłki są niestety bardzo kosztowne i problematyczne. Jeśli więc masz wątpliwości co do montażu elementów zabudowy dachu, koniecznie skontaktuj się z fachowcem.