Kwiatki dekarskie – cz. 1 obróbka komina

Jednym z najczęściej popełnianych błędów dekarskich jest błąd w obróbce komina.

Komin jest zawsze problematycznym elementem dachu, którego prawidłowa obróbka wymaga zastosowania specjalnych, nierzadko niestandardowych obróbek blacharskich. Jest to miejsce, w którym konstrukcja budynku przecina połać dachową. Najczęściej jest to też strefa, w której dachówka styka się ze ścianą komina. To sprawia, że komin jest szczególnie narażony na powstawanie nieszczelności, przez które deszcz lub śnieg może przedostać się pod połać dachu.

Jego niewłaściwa obróbka przez niewiedzę lub zastosowanie materiału wątpliwej jakości mogą być powodem późniejszych kłopotów.

Często skutkiem takiej niedbałości jest woda opadowa wepchnięta przez wiatr pod niefachowo wykonaną obróbkę, co powoduje zawilgocenie izolacji i konstrukcji dachowej. Bywa, że zastosowana przez wykonawcę obróbka z blachy nie dostatecznie zabezpiecza połączenia połaci z kominem przed opadami atmosferycznymi.  Szczeliną pozostawioną pomiędzy dachówką, a obróbką będzie się przedostawała woda woda i śnieg, szczególnie podczas silnego wiatru.

Uczulamy zatem dekarzy i inwestorów na tak istotny element dachu jakim jest komin.

Dekarzy by przykładali szczególną uwagę na dokładny montaż dopasowanych obróbek blacharskich, a inwestorów by pilnowali i sprawdzali jakość i szczelność obróbki komina.

Zapewniamy, że dobrze wykonana obróbka blacharska komina może być nie tylko solidnym zabezpieczeniem ale także ozdobą.